Fotbal se pomalu, ale jistě vrací. Bundesliga a česká Fortuna liga za sebou mají úspěšný restart a většina evropských lig se k tomu blíží. V průněhu června se vrací další z velkých evropských lig jako je LaLiga, Premier League nebo Serie A. Vzhledem k tomu, že všechny budou mít nahuštěný program, můžeme se těšit na velkou porci velkolepých zápasů, skvělých gólů a neskutečných obratů. V následujících řádcích jsem si dovolil sepsat, dle mého názoru, nejlepší 4 obraty v 21. století.
Manchester City – QPR 3:2
Dne 13.5. 2012 se mělo rozhodnout, kdo ovládne fotbalovou Anglii. Reálnými kandidáty byly týmy z Manchesteru. Zatímco si Manchester United pohlídal utkání a vyhrál 0:1 gólem ze začátku zápasu, na Etihad Stadium se děly věci. City zvládlo lépe začátek a o poločase vedlo 1:0. Jenže v 66. minutě bylo vše jinak, když QPR otočili vývoj zápasu dvěma góly během dvaceti minut. V 90. minutě stále svítilo skoŕe 1:2 v neprospěch „Citizens“ a zdálo se být rozhodnuto. V 92. minutě však rozbouřil stadion gól bosenského útočníka Edina Džeka a výsledek byl 2:2, stále to ovšem nestačilo na získání prvního titulu v historii klubu. Blížila se poslední minuta zápasu, když v tom se čtyřiadvacetiletý argentinský útočník Agüero dostal k balónu uvnitř pokutového území a vstřelil gól na 3:2. Emoce v tomto zápase může popsat snad jen video.
Liverpool – AC Milan 4:3pp
Finále Ligy Mistrů je největší fotbalový klubový zápas roku. V roce 2005 bylo pro české fanoušky obzvlášť zajímavé sledovat tento duel, protože ne vždy se poštěstí vidět 2 české hráče v tak velkém zápase. Po první půli neměli Vladimír Šmicer s Milanem Barošem, hájící barvy Liverpoolu, moc důvodů k radosti. Stav byl 3:0 v jejich neprospěch a nic nenasvědčovalo tomu, že by se měli do zápasu vrátit. Po úplně opačném druhém poločase a skvělé trefě Vladimíra Šmicera bylo srovnáno a došlo na penalty. Tam se mimo jiné trefil Šmicer podruhé a obrat byl dokonán.
Česká republika – Nizozemsko 3:2
Další zápas, který Čechům vykouzlit úsměv na tváři. V druhém zápase skupiny na Euru 2004 jsme nastoupili proti jednomu z největších favoritů se sestavou plnou fotbalových legend. Nizozemsko vstoupilo do zápasu jednoznačně lépe, když už ve 20. minutě zvyšoval na 2:0 van Nistelrooy. Nejeden fanoušek si jistě řekl, že utkání skončilo. Ba naopak. Teprve začalo. Ještě v první půli snížil Koller a bylo trochu veseleji. Ve druhém poločase byl zápas nahoru dolů. Pro fotbalového fanouška naprostá fantazie. A český tým zvyšoval tlak. Ten vystupňoval 2 góly během 17 minut a mohli jsme se radovat z postupu do play off bez ohledu na zápas s Německem. Nakonec jsme skončili naši cestu šampionátem až v semifinále s budoucím vítězem, Řeckem.
Newcastle – Arsenal 4:4
V sezóně 2010/2011 Arsenal atakoval první příčku. Měl skvělou formu, se kterou také přicestoval do Newcastlu. Nebylo divu, že se ujali vedení hned ze začátku zápasu. Ale, že bude stav 0:4 po druhé brance Robina Van Persieho v zápase, čekal už málokdo. Bylo zaděláno na debakl. Situace se poté uklidnila a do poločasu už nepadl žádný další gól. To samé platilo i pro prvních 20 minut poločasu druhého. Avšak pak přišla 68. minuta, kdy Newcastle poprvé skóroval. Málokdo tušil, že se jim podaří rozvlnit síť znovu, natož obrat svého soupeře o body. Po gólech v 75., 83. a 87. minutě svítilo skóre na tabuli 4:4. Fanoušci ofenzivního fotbalu museli být nadšení. Fanouškům Arsenalu by se však úsměv na tváři hledal těžce.