Den před začátkem All-Star víkendu roku 2017 NHL zveřejnila v Microsoft Theater při slavnostním vyhlášení žebříček nejlepších 100 hokejistů ku příležitosti stého výročí nejlepší hokejové ligy světa. Spousta jmen byla dopředu očekávaná jako například „Mr. Hockey“ Gordie Howe či Mario Lemieux, ale samotné sestavení žebříčku vzbudilo u některých hokejových fanoušků a novinářů nejedno rozčarování.
Například proč v tomto seznamu chybí někteří klíčoví hráči historie NHL, jako jsou třeba legendární power forward Jarome Iginla nebo legenda Winnipegu Dale Hawerchuk. Sami moc dobře všichni víme, že tenhle žebříček není nafukovací a na některé ikony se zkrátka nedostalo, ovšem pojďme si nyní připomenout ty nejúspěšnější jména ligy, které v žebříčku chybí. Závěrem nutno podotknout, že se jedná o hráče, kteří buď již v Hokejové Síni Slávy jsou, nebo do ní mají slušně nakročeno:
Pierre Pilote
Tento bývalý obránce a kapitán Blackhawks by si jistě našel místo v této exkluzivní společnosti. Vždyť během svých bezmála devíti set zápasů v NHL dokázal 3x získat Norris Trophy pro nejlepšího obránce ligy.
Larry Murphy
Ofenzivní bek a zároveň jeden z nejdéle hrajících hráčů v historii NHL si připsal za svá léta na konto hned čtyři prsteny pro vítěze Stanley Cupu a k tomu přidal 2 zlaté medaile z Canada Cupu. Nemluvě o jeho 1216 bodech v 1615 zápasech NHL. No řekněte sami, nezasloužil by si bek s průměrem 0,75 bodů na zápas místo mezi legendární stovkou?
Dale Hawerchuk
Zmiňovaná ikona původních Jets se během aktivní kariéry dostala pětkrát do All-Star výběru NHL a na konci svého premiérového ročníku si po právu odnesl Calder Trophy pro nejlepšího nováčka ligy. Ve svých 1188 utkáních si stihl na účet připsat skvostných 1409 bodů.
Michel Goulet
Jedna ze základních opor Nordiques v 80. letech si dokázala připsat na svoje střelecké konto přes 50 branek hned čtyřikrát za sebou. Jeho individuálně nejlepší ročník byl v sezóně 1983-84, když posbíral v 75 zápasech dnes již málo vídaných 121 bodů. Celkově dokázal nastřílet v NHL úctyhodných 548 gólů.
Joe Mullen
Trojnásobný vítěz Stanley Cupu a jeden z nejlepších amerických střelců v historii by jistě neměl být opomíjený, co se týče takovýchto žebříčků. Během své kariéry si postupně zahrál za St. Louis Blues, Calgary Flames, Pittsburgh a Boston.
Rod Langway
Tento člověk byl ztělesněním toho, jak má vypadat příkladný obránce. Dvojnásobnému vítězovi Norris Trophy chybělo pouhých šest zápasů k tomu, aby mu ve statistice odehraných zápasů v NHL svítila číslice 1000. Jeho obranná hra se nejlépe vyjádří kolonkou plus/mínus, kde je připsáno až dechberoucí číslo +277.
Cam Neely
Absence jednoho z nejproduktivnějších power forwardů všech dob nenechala chladným nejednoho hokejového experta. Ano, v NHL sice odehrál „pouze“ 726 zápasů a nikdy nevyhrál Stanley Cup, ovšem stihl nastřílet skoro 400 gólů a celkově posbíral 694 bodů. Při tom všem si ještě stihl odsedět 1241 trestných minut.
Jeremy Roenick
Tenhle energický centr za svou kariéru způsobil nejednu kontroverzi ať už na ledě nebo mimo něj. Ovšem dnes si už bez toho neumíme tohoto amerického snipera ani představit. Jméno Roenick vyvolávalo v 90. letech vždy emoce. A není se ani čemu divit. V historii NHL není opravdu moc hráčů, kteří si dokázali připsat 72 bodů za sezónu a přitom vyfasovat 130 trestných minut. Navíc jeho 1216 bodů (513+703) v 1363 zápasech je také velmi slušný počin. Nehledě na to, že jako bonus k tomu přidal celkových 1463 trestných minut.
Během slavnostního ceremoniálu bylo mezi Top 100 hokejistů zařazeno také celkem 6 hráčů, kteří se v dané chvíli stále proháněli po kluzištích NHL. Této pocty se dočkali Duncan Keith a jeho spoluhráči Jonathan Toews s Patrickem Kanem. Dále dvě ikony NHL Sidney Crosby s Alexem Ovečkinem a na závěr nestárnoucí Jaromír Jágr, který společně s Dominikem Haškem zastupovali jako jediní české barvy v tomto seznamu.
Z aktivních hráčů by si ale zasloužili místo mezi hokejovou smetánkou také další hráči. Pojďme se tedy na ně podívat podrobněji:
Joe Thornton
Jeden z nejlepších nahrávačů od začátku tisíciletí sice nevyhrál Stanley Cup, což je zřejmě jeden z hlavních faktorů, proč Thornton nebyl zařazen do tohoto seznamu, ale na druhou stranu je to hráč, kterému chybí už jen několik asistencí a ve 37 letech bude mít na svém kontě celkově 1000 přesných přihrávek.
Jevgenij Malkin
Ruská hvězda bývá často neprávem opomíjena a to především kvůli jeho spoluhráči Crosbymu. Ovšem nesmíme zapomínat, že se tady jedná o hráče, který se za svou dosavadní kariéru stal dvojnásobným vítězem Stanley Cupu a je držitelem Hart Trophy z roku 2012 a taktéž si odnesl Conn Smythe Trophy z play-off 2009.
Jarome Iginla
Asi nejkontroverznější rozhodnutí tohoto seznamu. Iginla momentálně dohrává svou individuálně vydařenou kariéru v nešťastném Coloradu, ovšem dvojnásobný vítěz Maurice „Rocket“ Richard Trophy a rovněž dvojnásobný olympijský vítěz by místo v tak prestižním seznamu určitě mít měl. Vždyť se jedná o jednoho z pouhých 19 hráčů, kteří pokořili v nejlepší hokejové lize světa hranici 600 gólů.