Březen 2020. Od tohoto data jsou veškeré světové tenisové akce kvůli koronavirové pandemii zakázány. Pořadatelé Wimbledonu byli donucení nejslavnější turnaj světa v tomto roce zrušit. Zbylé dva grandslamy Roland Garros a US Open se přesunuly na podzim. Aktuálně jsou všechny světové tenisové akce zrušeny do konce července.
Řada tenisových odborníků se vyjádřilo v tom smyslu, že pochybují o restartování tenisové sezóny 2020. Podle nich je největším problémem, že tenis je globální sport. Hraje se po celém světě a bylo by těžké zavést veškeré bezpečnostní opatření, které jsou nutné, aniž by nebylo ohroženo zdraví hráčů a lidí kolem nich. Přesto situace není tak černá jak se zdá. Celý tenisový svět teď má naději, že se přerušenou sezónu přece jen povede rozjet.
USA je stát, který je nejpostiženejší koronavirovou pandemii. Aktuálně má největší země kontinentu 1.8 milionů pozitivních případů a přes 100 000 mrtvých. Proto by se grandslam musel uskutečnit za extrémně přísných podmínek jaké tenis ve své historii nepamatuje.
Guvernér státu New York Andrew Cuomo prohlásil, že sportovním událostem dá zelenou, pokud se uskuteční bez diváků. A k tomu nejspíše opravdu dojde a v Národním tenisovém centru Billie Jean Kingové letos fanoušky neuvidíme. Pořadatelé jsou však ochotni tuto variantu přijmout, pokud se bude moci grandslam konat ve stanoveném termínu a dějišti. Je vůbec reálné, aby se grandslam bez diváků uskutečnil? Řada hráčů se totiž vyjádřilo v tom smyslu, že hrát bez diváků nemá smysl a proto by mohlo dojít k silné vlně odporu z jejich strany. Zda by byli ochotni ustoupit a hrát i bez fanoušků je tedy nejisté.
Restart sezóny by se mohl zrealizovat na turnajích v USA na konci léta. Pořadatelé US Open se nechali slyšet že chtějí tento slavný grandslam uskutečnit v původním termínu za velmi přísných podmínek. A jak by uskutečnění tohoto velkého turnaje mělo probíhat?
A jak by vypadal samotný zápas? Rozhodčí by měl k ruce méně lajnových rozhodčích než obvykle, přičemž existuje i možnost, že hlásit auty bude jen moderní technologie a lajnoví nebudou potřeba. Sběrači budou pouze z řad dospělých, aby nebyly nákazou ohroženy děti.
Zajištění bezpečnosti hráčů by mělo probíhat následovně. Tenisté nejdříve podstoupí test na koronavirus. Pokud bude výsledek negativní, budou speciálními lety přepraveni do New Yorku. Zatím je v plánu, že budou vyzvednuti na letištích v Paříži, Vídni, Frankfurtu, Buenos Aires a Dubaji. Jakmile dorazí do areálu US Open, budou denně podstupovat některý z testů, například měření teploty nebo dotazník. Pokud na turnaji skončí, budou muset areál okamžitě opustit.
Hráči z vyšších pater žebříčku mají obvykle početnější realizační tým, do Flushing Meadows však budou moci dorazit pouze s jedním trenérem. K dispozici budou turnajoví fyzioterapeuti a maséři. Účastníci newyorského grandslamu budou mít v areálu přístup do všech zařízení, počet návštěv však bude omezen.
Hovoří se také o změně skórovacího systému. Muži by rovněž mohli hrát na dva vítězné sety, ale o tuto změnu by muselo požádat více hráčů, aby se nad ní vůbec uvažovalo.
O osudu US Open by se mělo rozhodnout ve druhé polovině června. Stále existuje varianta změny termínu i dějiště, tu však teď pořadatelé nezvažují.