Atletické mítinky Diamantové ligy jsou v letošním roce spíše vzácností. Pro sportovce je tak každý podnik jedinečnou příležitostí, předvést ze sebe to nejlepší. V pátek 4. září se za účasti nejedné hvězdy uskutečnilo bruselské klání a osobními úspěchy i světovými maximy se to jenom hemžilo.
Přijeli s cílem pokořit světové rekordy v hodinovce a taky se jim to povedlo. Po intenzivní přípravě v Pyrenejích překonal Mo Farah vzdáleností 21 330 metrů o 45 metrů výkon Etiopana Haile Gebrselassie ze Zlaté tretry 2007. Na start závodu se čtyřnásobný olympijský šampión kvůli zranění a pandemii koronaviru postavil poprvé od října. Soupeři mu ale vítězství nedali zadarmo, mety 20 000 metrů jako první dosáhl Bashir Abdi, závěr už však patřil Farahovi.
U žen se to vyvíjelo podobně soubojem mezi dvojnásobnou mistryní světa Sifan Hassanovou a maratónskou světovou rekordmankou Brigid Kosgeiovou. Nové světové maximum mezi ženami nakonec stanovila Hassanová, a to na 18 930 metrů. Rekord Etiopanky Dire Tuneové 18 517 metrů ze Zlaté tretry 2008 pokořily i Lonah Salpeterová a Kosgeiová, která však byla posléze diskvalifikována kvůli vykročení z dráhy.
Úspěch putoval i do Česka, a to zásluhou dvaadvacetiletého Jiřího Poláka, který si při své premiérové účasti na Diamantové lize doběhl na trati 200 metrů pro třetí místo (20,89). Na prestižním mítinku debutoval také Slovák Ján Volko (20,81), který skončil jednu pozici před Polákem. Vítězem se s časem 20,39 stal Ital Eseosa Desalu.
Zajímavou podívanou nabídl i tyčkařský sektor, kde se fenomenální Armand Duplantis marně pokoušel o překonání výšky 6,15 metrů a tím o převzetí venkovního světového rekordu Sergeje Bubky. Útěchou mu může být alespoň nové maximum mítinku.
Stanoveného cíle nedosáhla ani světová šampiónka na 1500 metrů Faith Kipyegonová, která na trati 1000 metrů o pouhou vteřinu zaostala za 24 let starým světovým rekordem.
Závod na 1500 metrů ovládl čerstvý držitel evropského rekordu z minulého měsíce a norská superhvězda Jakob Ingebrigtsen (3:30.69). Nový atletický objev představili také Belgičané. Dvacetiletá držitelka druhého nejlepšího belgického výkonu na 100 metrů Rani Rosiusová brala díky času 11.43 zlato.