Týmy Manchester United a Arsenal patří historicky k nejúspěšnějším klubům v Anglii. Red Devils získali nejvíce titulů (20), Gunners zase získali nejvíce trofejí v FA Cupu (13).
Časy se ale mění. Doba, kdy tyto týmy bojovaly každou sezónu o nejcennější trofeje je pryč. Manchester United a Arsenal se teď dlouhodobě nachází v krízí a nevypadá to, že by se v blízké době měli vrátit na vrchol. Proč tomu tak je a jaké jsou důvody?
Manchester United
Rudí ďáblové vyhráli titul naposledy v roce 2013 v posledni sezóně legendárního trenéra Fergusona. Od toho okamžiku to jde s nimi z kopce a nedaří se jim. Proč tomu tak je? Tady je několik důvodů.
Odchod SAF
Tato trenérská legenda s United vyhrála 13x titul, 2x Ligu mistrů a vytáhl svůj tým na absolutní vrchol. Vyhrál s Red Devils vše co šlo a díky němu se zařadil Manchester United mezi nejlepší kluby světa.
Ferguson nebyl také skvělý trenér, ale i výborný manažer. Skvěle pracoval s hráči a dokázal z nich dostat to nejlepší. Vštěpil svému mančaftu vítěznou mentalitu, která klubu pomohla v cestě za úspěchy. Ferguson se staral v klubu o všechno a proto to také tak dlouho fungovalo.
Bylo zjevné, že éra po Fergusonovi bude složitá. Klub to, ale podcenil. I Ferguson věděl, že jeho tým je na svém maximu a proto také skončil na vrcholu. Vedení se na éru po Fergusonovi mělo připravovat daleko dříve a následky tohoto pochybení pociťují dodnes.
Nedostačující kvalita na trenérském postu
Tým po odchodu Fergusona potřeboval obměnit, okysličit a překopat. A potřeboval taky kvalitního trenéra, který ustojí ten tlak, když se nedaří. Fergusonův nástupce Moyes to nezvládl. S úctou k jeho trenérským kvalitám Moyes na takový klub neměl. Nezvládli to ani Van Gaal ani hvězdný Mourinho.
Mourinho sice dokázal klub zvednout. Vyhrál s United ligový pohár a také Evropskou ligu. V lize dosáhl dokonce na 2.místo a vypadalo to, že se MU zase postupně vracejí na vrchol. Potvrdilo se ovšem, že Mourinho dokáže tým zvednout jen dočasně a není to ideální kouč pro dlouhodobou spolupráci.
Přišla Mourinhova tradiční třetí krizová sezóna a nakonec byl pro neuspokojivé výsledky vyhozen. Aktuálním koučem United je Solskjaer a situace je pořád stejná. Tým se herně trápí a na konci sezóny bude rád, když dosáhne alespoň na TOP 5. Solskjaer rozhodně není ten typ trenéra, který má na to vrátit Manchester United zpátky na výsluní. Je jen otázka času než to dojde i vedení klubu, které bude muset opět hledat svého spasitele.
Nepovedené přestupy
Manchester United od roku 2013 přivedl takové hvězdné hráče jako Valdés, Falcao, Di Mária, Schweinsteiger, Depay, Pogba, Mkhitaryan nebo Sanchéz. A světe div se, žádný z těchto hráčů se neprosadil. Nebo minimálně nikdo z nich nepředvedl své maximum. A to je hodně bizarní. United utratili v tomto období ohromnou sumu peněz. Například podobně jako Manchester City. Jenže zatímco Citizens sbírali jednu trofej za druhou, tak United z toho nevytěžili nic. Ani po sportovní ani po finanční stránce. Evidentně trenéři nevěděli jak tyto posily správně využít a proto to také dopadlo takovým fiaskem. Můžete koupit super hráče, ale bez správného systému to fungovat nebude. Manchester United je toho jasným důkazem.
Arsenal FC
Gunners jsou na tom podobně jako Rudí ďáblové. Jejich poslední úspěch se datuje do roku 2017, kdy vyhráli FA Cup a od té doby už žádnou trofej do sbírky nepřidali.
Aktuálně nemůžou mít vyšší ambici než umístění do TOP 6 . Proč se i oni trápí už tak dlouho?
Odchod Wengera
Stejně jako u United. I Arsenal odchod trenerského génia poznamenal. Wenger s Arsenalem získal celkem 16 trofejí (3x titul, 7x FA Cup, 6x Community Shield).
Jasně, na konci jeho působení už to nebylo ono a tým klesal níž a níž. Na druhou stranu co by teď dali fanoušci Arsenalu za 4.,5. místo v lize. Wenger neopustil svůj klub na vrcholu jako Ferguson. Přesto si zaslouží obrovské uznání za to, co všechno dokázal. Když se zamyslíme nad tím, že Wenger musel pořád pracovat s omezeným rozpočtem tak vytěžil z minima maximum.
Nedostatečná finační podpora majitelů
Arsenal nikdy neutrácel takové peníze jako jeho rivalové. Takže se musel spolehnout na svou výbornou akademii. Za Wengera to celkem vycházelo. Dokázal z mladých hráčů vychovat top hráče, který jeho tým posunuli. Po jeho odchodu už to tak nefungovalo a nepomohli ani větší finanční prostředky na nákup posil.
Trápení pod Emerym
Ani Arsenal nezvládl nahradit odcházející trenérskou legendu. Na druhou stranu neměl příliš na výběr. Nejlepší manažeři světa určitě Arsenal trénovat nechtěli. Emery ale nebyl evidetně ten správný trenér pro Arsenal. Nenaordinoval svému týmu správný systém ani taktiku, herní pojetí bylo nudné a mezi hráči nebyla absolutně žádná chemie. Proto byl nakonec na konci roku 2019 vyhozen.
Zvyšující se konkurence
Poslední bod platí jak pro Arsenal tak pro Manchester United. Poslední roky získávají všechny kluby Premier League obrovské příjmy z televizních práv.
Což znamená, že se liga ještě více vyrovnává. Už nehraje o TOP 4 pět týmů, ale třeba 7,8. Navíc si i horší týmy můžou dovolit koupit top hráče z evropských lig a tím je PL ještě vyrovnanější. Vidíme to koneckonců v letošním ročníku. Leicester, Sheffield a Wolves využili slabší sezóny Arsenalu, United, Spurs a mají reálnou šanci na TOP 5. Čím déle bude krize Arsenalu a Manchesteru United trvat, tím ten návrat do špičky bude jen těžší a těžší.