Kabaddi je sport, který hrál prý i sám Buddha. Pochází z Indie, ale dnes je populární po celé Jižní Asii. Je součástí Asijských Her, má vlastní ligy a světové mistrovství. Navíc se jedná o sport jednoduchý, zábavný a není k němu potřeba žádné vybavení. Vsadím se se všemi čtenáři, že jako děti by nás určitě podobný sport neuvěřitelně bavil. A jako dospělé možná taky.
Obdélníkové hřiště je rozděleno na dvě části. Vzniknou tak dvě hrací pole. V oficiálních pravidlech Mezinárodní Kabaddi Federace jsou tato pole velká 13×10 metrů pro muže a 12×8 metrů pro ženy.
Každá část patří jednomu týmu, který se skládá ze sedmi hráčů. Cílem hry je vždy vyslat jednoho hráče (útočníka) do protihráčova pole. A jeho úkolem je dotknout se soupeřů (obránců). Čím více obránců se dotkne, tím více získá jeho tým bodů. A každý, kterého se dotkne ze hry vypadává. Stejně tak vypadávají i ti hráči, kteří překročí linii ohraničující hrací pole.
Obránci se snaží útočníka obklíčit a zamezit mu vrátit se zpět do svého pole. Pokud se jim to povede, tak bod získají naopak oni. Za každý získaný bod se do pole vrací jeden z vypadlých hráčů.
Nejlepší část hry? Útočník má pouze dobu jednoho nádechu, aby potřebné body získal. Aby bylo zřejmé, že nepodvádí, tak musí po celou dobu, kdy je v protihráčově poli říkat “Kabaddi, kabaddi, kabaddi, kabaddi, …”
A tak si představte sedmici hráčů uvnitř pole, za kterými přiběhne útočník křičící “Kabaddi, Kabaddi, …” a snaží se dotknout co nejvíce z nich.
Existuje mnoho variant tohoto sportu. Může se hrát v kruhovém poli, což je varianta známá jako Punjabi Kabaddi. Hraje se také plážový kabaddi, kde je menší počet hráčů. A existuje i nespočet dalších regionálních variací.
Tento sport je tak populární, že má nejen svou ligu a mezinárodní federaci, ale je také národním sportem v Bangladéši, a postupně začíná pronikat i do Evropy a zbytku světa.
[…] Kabaddi, kabaddi, kabaddi, kabaddi – víte o co jde? […]