Čtvrtek, 21 listopadu, 2024
Domů DALŠÍ SPORTY Máte psa, který umí poslouchat, a chcete sportovat? Zkuste Agility

Máte psa, který umí poslouchat, a chcete sportovat? Zkuste Agility

Agility je týmový sport, kde tým tvoříte vy a váš pes. Jedná se vlastně o překážkový běh, kde musíte dokázat, že jste nejen rychlí, ale také obratní, umíte zvolit správnou strategii a pes vás bez zaváhání poslouchá. 

Embed from Getty Images

Sport se poprvé objevil v 70. letech v Anglii, kde byl předveden pro pobavení diváků o přestávce mezi koňskými závody. To, co začalo pouze jako zábavné číslo, rychle nabralo na popularitě a rozvinulo se do sportu, ve kterém se pořádají národní i mezinárodní soutěže.

Psovod je sice klíčem k úspěchu, ale vlastně není soutěžícím v pravém slova smyslu. Tím důležitým sportovcem je zde čtyřnohý závodník. V poli jsou umístěny překážky, které pes musí projít či překonat, a jsou uspořádány tak, aby jimi nemohl projít správně sám. Při některých soutěžích jsou překážky i číslovány a je potřeba jimi projít v přesném pořadí. 

- Advertisement -<

Psovod na začátku závodu dostane příležitost si hřiště projít a vymyslet tu nejlepší strategii, v některých případech dostane i vytisknutý plánek. A pak už je pouze na něm, aby dokázal, jak jsou se psem sehraný tým. 

Pes musí být schopný pohybovat se jak po pánově pravé, tak i levé ruce a strany měnit, a musí být schopný poslouchat i na dálku. Během závodu se nesmí žádným způsobem dotýkat a pes tak může přijímat příkazy pouze hlasem či řečí těla. Navzdory mnoha podnětům okolo, navzdory překážkám a radosti z běhu, pes musí neustále věnovat pozornost svému pánovi, aby věděl, kam má běžet dál. 

Vzhledem k tomu, že je potřeba, aby pes poslouchal svého pána i na dálku, vyvinul se časem i paragility, který dává šanci i závodníkům s handicapem. Častokrát se jedná o závodníky na kolečkových křeslech, ale soutěže jsou otevřené všem, pro které závod nepředstavuje bezpečnostní riziko. Důležitou hodnotou Agility je spojit soutěžení se starostí o štěstí a bezpečnost všech zúčastněných a to tedy nejen psovodů, ale také psů. Ani malá štěňátka, ani psi starší 8 let se obvykle nemohou účastnit soutěží, případně je pro ně připravena speciální kategorie s nižšími překážkami a delším časem. 

Sport vyváženě spojuje individuální s kolektivním. Se psy je možné trénovat jak doma, tak na speciálních cvičištích, které mají potřebné překážky. Vztah mezi psovodem a jeho psem je osou celé aktivity, zároveň ale tento sport vytváří i komunitu, která je dostatečně široká a různorodá, aby závody byly smysluplné, ale také je dostatečně malá na to, aby se účastníci znali, s radostí se na závodech opětovně potkávali a vznikala tak důležitá přátelství, nejen mezi psy.

V České republice vznikl Klub Agility v roce 1992, aby spojil všechny zájemce o tento sport a zároveň aby sjednotil pravidla a umožnil lepší organizaci závodů. Dnes nejen pořádá každoroční Mistrovství České republiky, ale vychovává i rozhodčí, z nichž někteří jsou známí po celém světě. 

Velkou novinkou je, že od roku 2020 se v České republice bude pořádat kromě Mistrovství ČR v Agility pro dospělé a pro mládež, také Mistrovství ČR v Paragility. 

Nemáte pejska? Zkuste další méně známé sporty:

Vy ještě neznáte Octopush – jak je to možné?

Kabaddi, kabaddi, kabaddi, kabaddi – víte o co jde?

Pravý britský sport: Páka noháka – Toe wrestling

- Advertisement -
 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Advertisment -

nejpopulárnější

- Advertisment -

nové komentáře