Čtvrtek, 21 listopadu, 2024
Domů FOTBAL Ovlivní finanční krize zkažený přestupový trh? Budou muset evropské velkokluby více šetřit?

Ovlivní finanční krize zkažený přestupový trh? Budou muset evropské velkokluby více šetřit?

Situace na přestupovém trhu se mění každým okamžikem. V posledních letech kluby utratily za hráče obrovské peníze a překonaly největší přestupové rekordy. V současném fotbale platí, že klub musí vynaložit značné finanční prostředky, aby dosáhl úspěchu. Existují i výjimky, ale takových případů moc není. Situace se ovšem razantně změnila. Finanční krize díky koronavirové pandemii zasáhla všechny kluby světa. Jak moc teď budou kluby utrácet? Bude fotbalový trh zdravější? Přestanou největší velkokluby dávat za hráče šílené částky?

Embed from Getty Images

Nejprve se podívejme do historie. Do roku 2000 byl přestupový rekord ve výši 31 milionů liber. To přestoupil Christian Vieri z Lazia Řím do Interu Milán. Tehdy to byla obrovská částka, dnes to zní úsměvně. Kluby neměly žádné velké příjmy z televizních práv nebo sponzorů. Tolik financi za přestupy si mohly dovolit jen ty největší kluby. Dalším důležitým milníkem byl rok 2003. V něm ruský magnát Roma Abramovič koupil Chelsea FC. Pomohl klubu oddlužit se a tým nakoupil spoustu hráčů. Díky finančním prostředkům Abramoviče Chelsea získala spoustu trofejí a zařadila se mezi nejúspěšnější týmy světa. To ovšem finanční trh nijak extra nenarušilo.

- Advertisement -<

V roce 2008 koupili bohatí šejci Manchester City. Stejně jako Chelsea i Manchester City se rozhodl dosáhnout úspěchů umělou cestou s pomocí bohatých majitelů. Do roku 2010 byl přestupový trh poměrně zdravý a přestupové částky odpovídali kvalitám hráčů.  V roce 2009 stanovil přestupový rekord Cristiano Ronaldo odchodem do Realu Madrid za 80 miliónů liber. Tato částka se sice vymykala normálu, ale byla pochopitelná, neboť šlo o přestup naprosto výjimečného hráče. Fotbalový trh se začal vymykat kontrole od roku 2010.

Embed from Getty Images

Kluby začaly inkasovat obrovské příjmy z televizních práv, od sponzorů a svých nových majitelů. Najednou týmy začaly utrácet za přestupy hráčů více a více. A to mělo obrovský vliv na přestupový trh. Hráči najednou přestupovali za čím dál šílenější částky. V současnosti je přestupovým rekordem odchod Neymara do PSG za cca 200 miliónů liber. I průměrní hráči přestupují za vysoké dvouciferné miliónové částky, což je samo o sobě bláznivé.

Nabízela se otázka kam až tato situace může dojít. Kdy na bláznivou přestupovou ekonomiku fotbalové kluby doplatí ekonomicky? Odpověď se dostavila záhy. Celý svět od začátku roku zasáhla koronavirová pandemie. Tato výjimečná situace donutila všechny země pozastavit své fotbalové soutěže. A to mělo velmi negativní vliv na finanční situaci klubů.

Kluby v Premier League budou muset vrátit 400 miliónů liber z vysílacích práv a budou v ohromných ztrátách. A to i ty nejlepší. Liverpool FC očekává ztráty ve výši 70-200 miliónů liber. Sám kouč Klopp potvrdil, že bude klub muset více šetřit a do velkých nákupů se rozhodně pouštět nebude. Tottenham bude vykazovat dokonce ještě větší ztráty. V německé Bundeslize kluby přijdou o 150 miliónů liber na televizních právech. Což je pro spoustu klubů velký problém. Řada z nich není tak ekonomicky silná jako kluby v Anglii.

Ještě větší problémy mají kluby ve Francii. Ligue 1 byla předčasně ukončena, což zapříčinilo, že ztráty francouzských týmů budou ještě vyšší. Lyon má dokonce tak velké finanční problémy, že se blíží krachu. Aby se mu vyhnul, bude se muset uchýlit k prodeji svých nejlepších hráčů. V podobných problémech je spousta dalších klubů po celém světě.

Embed from Getty Images

A teď se dostáváme k jádru věci. Jak bude vypadat přestupové okno po ukončení aktuální sezóny? Dočkáme se nějakých velkých přestupů nebo budou i ty největší kluby muset šetřit? Jedno je jisté. Přestupový trh před rokem a nyní se nachází ve velmi odlišné situaci. Podle studie agentury KPMG klesne hodnota hráčů až o 18%. Hodnota těch nejlepších hráčů by měla klesnout o 13%. Dopady krize by měly trvat 18-24 měsíců. To znamená, že by přestupové částky neměly být tak vysoké, což je pro fotbalový trh jen a jen dobře.

Očekávejme rovněž méně přestupů. Také je možné, že kluby budou více preferovat hostování a výměny hráčů jako to třeba funguje v hokejové NHL. Nicméně přestup
Icardiho do PSG a Wernera do Chelsea naznačuje, že ty nejbohatší kluby nebudou mít s velkými nákupy problém. Rozhodně to ovšem nebude v tak velkém měřítku jako v předchozích letech. Každý klub to bude mít jinak, protože finanční situace týmů je různá. Přestupový trh tuto facku potřeboval. Bylo by skvělé, kdyby tato situace donutila kluby nakládat se svými financemi rozumněji a nevyhazovat za hráče tak šílené částky.

- Advertisement -
 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Advertisment -

nejpopulárnější

- Advertisment -

nové komentáře