Dovolte mi, vážení čtenáři, na závěr naší minisérie, ještě posledních pár odstavců o tomto obdivuhoodném bojovém stylu. Můj respekt si získala zejména neuvěřitelná přímočarost, efektivita a vražedná brutalita Pankration a také samozřejmě bezkonkurenční fyzická kondice špičkově trénovaných starověkých válečníků a Olympijských borců, která s ním kráčí ruku v ruce.
Řekové byli zvyklí bojovat proti početní převaze nepřátel a jejich styl MUSEL být SMRTELNĚ účinný, rychlý a efektivní. Jistě nejznámějším příkladem bude pro vás bitva u Thermophyl, kdy 300 mužů po 3 dny a noci odolávalo útokům 200.000 nepřátel ve službách Perské armády. Na každého Sparťana tak připadalo více než 600 „kusů“ nepřátelských vojáků!!! Chybí mi údaj o počtu mrtvých Peršanů (na straně Řeků je to jasné = 300), ale věřím, že každý Sparťan si s sebou na cestu do pekel „přibalil“ slušný počet obětí 🙂
Mohli bychom tu zahájit „flame“ o tom, na jakém místě pomyslného žebříčku účinnosti bojových umění by se Pankration umístil v porovnání s ostatními styly, obávám se však, že bychom se velmi rychle dostali k problému typu „moje kungfu je lepší než tvoje“. Pevně věřím, že špičkově vycvičený bojovník trénovaný v technikách a disciplíně Pankration by porazil kohokoliv na světě a to několik mistrů rychle za sebou, aniž by se zapotil.
A jak my Češi říkáme, „Všechno zlé je pro něco dobré“, tak i na příkladu Pankrationu je zřetelně demonstrováno, jak dlouhá staletí krvavých válek přinesla něco tak „půvabného“ jako Bojové Umění s názvem Pankration (ještě jednou: „vší silou“). Pankration si bezesporu zaslouží své místo na světě a mě osobně bylo a je ctí, že jsem se s jeho technikami a přístupem k boji mohl seznámit a používám je při mých (přátelských) zápasech.
Odkazy:
Web věnovaný Pankration (Anglicky): http://www.historical-pankration.com/
Human Weapon na Uloz.to: http://www.uloz.to/hledej?q=human+weapon+pankration
Wikipedie (Anglicky): http://en.wikipedia.org/wiki/Pankration
Wikipedie (Česky, odstavec v dolní polovině textu): http://cs.wikipedia.org/wiki/Antické_olympijské_hry
Zajímavosti:
Od dětství je nám známo tzv. zkroucení paže za zády. Velmi bolestivá a účinná technika, není-liž pravda? Ano, pochází, resp. objevuje se jako jedna z technik v Pankration.
Víte, kdy a kde vzniklo tzv. „tap-tap“ – tedy poplácání na soupeřovo rameno či podložku? Ano, právě v Řecku, v Pankration. Kuriozitou ovšem je, že na Olympiádě to byla hanba a tak si často soupeři nechali zlomit ruku, vykloubit rameno či se raději nechali škrtit do bezvědomí a i zabít, než by tak učili!!!
Termín „být na kolenou“ pravděpodobně také pochází z Pankration. Součástí filozofie boje byl také názor, že lepší je zůstat na nohách než bojovat vleže. Pokud vás soupeř dostal tzv. „na kolena“, pak to bylo považováno z hlediska Pankration za chybu. (Jistě se shodneme na tom, že mnohá bojová umění považují boj v / z lehu za rovnocený boji na nohách.)
Vtip na závěr: Víte jak se udrží veš na pleši? No přece vší silou!
Všechny díly minisérie:
Pankration – možná nejstarší bojové umění na Zemi?
Pankration – trénink a používané techniky
Pankration – Achilles a další slavné osobnosti
[…] Pakration – poslední díl naší minisérie […]
[…] Pakration – poslední díl naší minisérie […]