Na zasedání ligové asociace ze dne 13.5 dostal zelenou restart jarní části Fortuna ligy. Vzhledem k vývoji pandemie Covid 19 bylo celkem jednoznačně odhlasováno, že se bude pokračovat od 25.5.2020. A bude to pořádný kvapík. Profesionály ze dvou nejvyšších soutěží čeká v příštích týdnech zápřah, jaký většina z nich nezažila.

Jarní část Fortuna ligy se rozběhla 14.2 zápasem v Českých Budějovicích. Pak vzhledem k situaci kolem pandemie Covid 19 přidala ještě čtyři kola a dne 9.3 viděli diváci ligový fotbal na dlouhou dobu naposledy.
K dohrání kompletní jarní části tedy zbývá šest kol a nadstavba. To znamená pěkná porce zápasů. Na grémiu LFA si kluby odsouhlasily novou termínovou listinu pro dohrání ročníku. Ta počítá s takzvanými anglickými týdny. To znamená zápasy sobota/neděle a úterý/středa. Každé mužstvo tak čekají dvě utkání v týdnu. Pěkná porce, na kterou není moc tuzemských hráčů zvyklých.
A nejen hráčů. Hned na zasedání si například generální manažer Zlína, Zdeněk Grygera, postěžoval na takový model. Nemá prý dost široký kádr. Proto se také Zlín při hlasování zdržel. Stejně jako Příbram a Karviná. Na výsledek hlasování to nemělo ale žádný vliv.
Výrok bývalého reprezentačního obránce hodně rozčeřil stojaté vody ligového fotbalu. Reakce z médií na sebe nenechaly dlouho čekat. Internacionál Ladislav Vízek se do Grygery například obul, že fotbalisté nejsou žádné panenky. Stejně tak reagoval i Jablonecký boss Miroslav Pelta když prohlásil, že manažer Zlína není sám, kdo s tím nepočítal. Nepočítal s tím nikdo.
Zrovna v čase, kdy se před pandemií mluvilo o tom, jak se snažíme přiblížit ligám západní Evropy, to přijde jako faul do vlastních řad. Všechny týmy Fortuna ligy mají perfektní tréninkové areály. Ty nejsilnější investují obrovské peníze ročně do kondičních trenérů a různých rádců přes výživu. Rehabilitační centra. Všechno na té nejlepší úrovni. Nechce se mi věřit, že by dva zápasy týdně pro špičkově trénované profesionály měly být problém. Chápu, že s postupným zvyšováním zátěže se zvyšuje riziko zranění. Ale tomu je tak po celém světě. To jako argument neobstojí.

Samozřejmě tréninkové možnosti během nouzového stavu byly značně omezené. To nelze popřít. Hráči nemohli trénovat první tři týdny vůbec. Postupem času se ovšem pravidla pro sport rozvolňovala. A tady měli právě přijít na řadu kondiční trenéři a sestavit hráčům takový individuální plán, aby byli při návratu na trávníky schopni zvládnout i takovou zátěž. Tedy dvě utkání týdně.
Přichází tedy čas dříčů?
Pánové na alibismus není čas. Pokud někdo poctivě makal a přípravu nešidil, bude to na hřišti vidět. Pokud ne, bude to vidět dvojnásob. Podmínky jsou pro všechny stejné.